ÖNEMLİ DUYURU !!!
  • 11 Tem 2020

ÖNEMLİ DUYURU !!!

10.07.2020

İl Hakem Kurulu Başkanlıklarına,

DUYURU ; 1

HAKEMLER İÇİN

1-MHK Talimatı’nın,

MADDE 42 - İH KADROSUNUN OLUŞUMU

Bir sezonda,

a) MHK tarafından İH'ye terfi ettirilenler, İH yazılı sınavında ve Fiziksel Testlerde başarılı olup, yeni futbol sezonu için vizesini yeniletenler, Klasman kadrolarından çıkartılanlar, BH kadrosundan düşenler ile yaş sınırları nedeniyle diğer klasmanlardan düşenler, MADDE 47- VİZE KOŞULLARI

(1) Hakemlerin vizelerini yenileyebilmeleri için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmaları gerekir:

c) İH için MHK'nin İHK aracılığıyla uygulayacağı yazılı sınavlarda ve Fiziksel Yeterlilik

Testleri'nde veya Cooper Testi’nde başarılı olmak,

hükümlerini içermektedir.

 

MHK tarafından Covid-19 (Korona Virüs) salgını nedeniyle 2020-2021 sezonu için vize işlemlerinde, 2019-2020 futbol sezonunda vizeli hakemler için ( sezon içerisinde haftalık düzenli antrenmanlara katılmış, müsabaka yönetmiş, yapılan İl Eğitim Programlarına ve Birlikte Çalışalım Kural sınavlarına katılmış olmaları nedenleriyle ) MHK Talimatı’nın 42. Maddesi’nin (a) fıkrasında “İH yazılı sınavında ve Fiziksel Testlerde başarılı olup” ile 47. Maddesi’nin (c) fıkrasında “İH için MHK'nin İHK aracılığıyla uygulayacağı yazılı sınavlarda ve Fiziksel Yeterlilik Testleri'nde veya Cooper Testi’nde başarılı olmak,” şartlarının uygulanmaması kararı alınmış ve bu da 2020-2021 Hakem, Gözlemci ve Mentor Klasman Belirleme Sınav Takvimi’nde “İH yazılı sınavında ve Fiziksel Testlerde başarılı olma” vize şartları arasında belirtilmeyerek hayata geçirilmiştir.

 

2019-2020 sezonu ve öncesinde vizesini yaptırmamış hakemlerin, yukarıda belirtilen MHK kararı nedeniyle Yazılı sınav ve Fiziksel Yeterlilik Testlerinin yapılamayacak olması ve bu nedenle Kural bilgilerinin ve fiziksel durumlarının ölçülemeyeceği için Covid-19 (Korona Virüs) salgını sonrası değerlendirmelerinin yapılması ve bu nedenle 2020-2021 sezonu Vize döneminde vizelerinin yapılmaması,

 

GÖZLEMCİLER İÇİN

MHK Talimatı;

Madde 54 Gözlemci Kadroları / İl Gözlemcisi (İG) SAYI: İhtiyaç kadar

Madde 56 – Gözlemci Kadrolarının Belirlenmesi

(1) İG kadrosu belirlenirken aşağıdaki hükümler sırasıyla uygulanır:

d) İG kadro eksiği, İG aday kursunda başarılı olanlar arasından tamamlanır

Hükümlerini içermektedir.

İllerdeki maç sayıları dikkate alındığında şu an itibariyle İG kadro eksiği bulunmamaktadır. Bu nedenle 2020-2021 sezonu için illerde İGA (İl Gözlemci Aday) Kursu açılmaması, kararı alınmıştır.

DUYURU;2

İl Hakem Kurulu Başkanlıklarına,

 

Hakem, Gözlemci teklifleri ile ilgili Hakem İşleri Müdürlüğünden bilgi ve onay gelmedikçe teklif edilenlerin bilgi panolarında, sosyal medyada vb. mecralarda paylaşılmaması önemle rica olunur.

 

Merkez Hakem Kurulu